Hypotéky zlacnejú

Už od 1.3.2015 sa po prvý raz v histórii spustili európske tlačiarne a tlačia nekryté eurá. Mesačne sa vytlačí 60 miliárd nových eur. Uvoľnovanie eur bude pokračovať až do septembra 2016, čo znamená, že sa vytlačí viac ako 1,1 bilióna eur.

 

Preto ten, kto uvažuje nad úverom, spraví lepšie, ak ešte počká, kým úroky klesnú. Na lacných hypotékach by sa malo dať ušetriť od desiatok až do stoviek eur za mesiac. Zmeny úrokov by sa mali prejaviť už v priebehu jari. Tiež sa počíta s postupným posilľovaním kurzu eura voči zahraničným menám, s rastom ekonomík a navýšením pracovných pozícii. Hrozí však riziko nárastu cien v obchodoch. Otázne stále ostáva, čo nastane, keď sa tlačenie peňazí zastaví.

 

Pokles úrokov predstavuje výraznú úsporu. Hypotéka vo výške 100-tisíc eur má pri úroku 4,53 percenta za rok mesačnú splátku vo výške 508 eur. Takýto klient za 30 rokov vráti banke až 183-tisíc eur. Pri aktuálnom úroku 2,74 percenta za rok bude však mesačná splátka rovnakej hypotéky 408 eur. Celkovo klient vráti banke „len“ 147-tisíc eur, vďaka čomu na poklese úrokov za tridsať rokov ušetrí 36-tisíc eur.

 

Pri kúpe nehnuteľnosti sa neorientujte len podľa priemerných úrokov. Najlacnejšie hypotéky totiž už dnes ponúkajú úrok 1,69 percenta za rok. Mesačné splátky hypoték s najnižšími úrokmi ale predražuje povinné poistenie úveru. Po zaplatení poistenia ročný úrok stúpa v závislosti od prípadu z 1,69 percenta až na 2,74 percenta. Poistenie splácania úveru väčšinou kryje riziko smrti, dlhodobej práceneschopnosti a trvalej invalidity. Za viac peňazí sa dá pripoistiť aj riziko straty zamestnania.

 

Európska centrálna banka tlačenie peňazí uskutoční nákupom štátnych dlhopisov od súkromných bánk. Finančné domy tak získajú dostatok peňazí na poskytovanie lacných úverov pre ľudí a firmy. Zároveň sa smerom nadol stlačia aj úroky štátnych dlhopisov.

 

Porovnajte si aktuálne ponuky bánk. Kliknite tu.

 

Chcete s niečím pomôcť? Stačí kliknúť tu.

 

Zdroj: http://peniaze.pravda.sk/hypoteky/clanok/347276-hypoteky-zlacneju-europa-zacina-tlacit-peniaze/

Pomohli sme už 9 567 zákazníkom
v celkovej sume 538 963 668€