Dom z Ocele

Superman vyrastal vo fiktívnom meste Smallville v Kansase. Ale iba kúsok za východnou hranicou tohto štátu v Joplin Missouri, žije skutočný muž z ocele. Pre Billa Perryho, ktorého firma pracuje s oceľou, je oceľ celý život. A preto keď uvažoval o stavbe svojho jednopodlažného domu, hneď vedel aký materiál bude používať v hojnom množstve.
 
Príznačne si ho nazval Heavy Metal. Oceľ v ňom hrá významnú rolu v exteriéri, ako aj interiéri. Architekt Gavin Snider zo spoločnosti Huff Projects za úzkej spoluúčasti majiteľa a jeho kreatívneho ducha, vytvorili tento nádherný objekt. Žeby trochu aj za pomoci tajnej super sily?
 
Hoci jeho geometrické tvary silne kontrastujú s prostredím do ktorého je zasadený, jeho usporiadanie vytvára pevné puto s prírodou. Práve spojenie s prírodou z každého miesta interiéru, bolo jednou z hlavných požiadaviek Billa Perryho. Druhou bolo prúdenie. Chcel jednopodlažný dom, v ktorom by sa ľahko pohybovalo z obývačky do pracovne - do fotografického štúdia.
 
Aby doznal svojho mena ( Heavy Metal )  v dome je hojnosť ocele. “Oceľ bola použitá ako element, ktorý má vzbudiť záujem a dať mu charakter” hovorí Snider. Dvesto panelov, každy s rozmerom cca 130 x 300 cm, obaľujú obvod domu. Panely nie sú nijako upravované, sú nechané pôsobeniu počasia, aby zhrdzaveli do príjemnej patiny, ako je vidieť na tomto pohľade čelnej fasády.  
 
Rozhodnutie nechať pôsobiť oxidáciu vzniklo počas tvorenia návrhu. Snider spomína, že predstava ako sa bude vzhľad domu meniť v čase sa zdala Perrymu obzvlášť lákavá.
 
Niektoré panely sú plné, zatiaľčo iné sú perforované. Tie perforované sú strategicky umiestnené tak, aby minimalizovali ostrosť slnečného žiarenia a  teplo z neho sálajúce, ako aj na dosiahnutie súkromia od okolia. Snider hovorí, že miera priehľadnosti perforácie na oceľových mriežkach variuje od toho čo je za panelom - stena, okno, súkromná alebo verejná miestnosť. Spoločnosť Billa Perryho, Cardinal Detecto, vyrazila diery do jednotlivých panelov na základe digitálnych podkladov vygenerovaných v programe Photoshop spoločnosťou Huff Projects.
 
Nočný pohľad priečelia ukazuje ako sa perforovaná oceľová platňa stáva poróznou a ponúka iný pohľad na dom oproti dňu.
K vertikálnym panelom je na južnej strane vytvorená strieška zo zastudena valcovanej ocele, ktorej účelom je vytvoriť potrebné tienenie pred slnečnými lúčmi
 
 
Aby sa  dosiahla možnosť meniť množstvo svetla,  tienenie dá sa zložiť na polovicu. Keď je strieška plne otvorená, jej tvar sa odráža a zároveň chladí jazierko s rybkami pod ním.
Huff Projects a svetelní dizajnéri z Derek Porter Studio majstrovsky integrovali osvetlenie do priestoru medzi oceľovými panelmi a sklenenými plochami tak, aby poskytli ambientné osvetlenie miestností a súčasne osvetlili lineárny pás priľahlej krajiny.
 
Hoci dom  prekypuje oceľou, jeho nálada vôbec nie je chladná. Hojnosť prirodzeného svetla prúdi dovnútra cez sklenené okná, ktoré sú od podlahy až k stropu. Rytmicky tak spája vnútro domu s dvorčekom.
 
 
Otvorená obývačka  je predĺžená do výšky doskami z orechového dreva v teplých tónoch. 
 
 
Tvrdé línie a povrchy sú zjemnené štruktúrou, ktorá je lákavá pre zmysly: hustý koberec s dlhými vláknami, kožené kúsky a sedenie s látkovým povrchom.
 
 
 
Dom bol pôvodne dokončený v neutrálnej farebnej palete, aby sa vytvorilo prostredie pripomínajúce galériu. Perryho zbierka umeleckých diel potom priam vyskakuje z bielych ultra hladkých stien.Vyhladené betónové podlahy ponúkajú jemnú mramorovú štruktúru a  pritom odrážajú svetlo
Tak ako s oceľovými panelmi v exteriéri, Perryho spoločnosť vyrobila skrinky do kuchyne, odsávanie a pracovnú dosku z betónu.
Pásy riečnych kamienkov použité na niektorých miestach domu, vytvárajú most medzi vonkajškom a vnútrom. Táto galéria vedie k hlavnej spálni.
Posteľ a nočný stolík z čiernej ocele plávajú od orechom obalenej steny. Vypínače osvetlenia boli integrované do nočného stolíka, aby sa dodržal čistý vzhľad. 
Veľký balvan ( ďalšia inšpirácia ako použiť kameň v kúpeľni ) je umiestnený v centre veľkej kúpeľne ako posedenie. Priam to nabáda k napodobeniu Rodinove sochy Mysliteľa. Snider hovorí, že Perry chcel sedenie v sprche, ktoré bude pôsobiť prirodzene s okolím. “Vzhľadom na to, že kúpeľňa pokračuje von do priestoru, je balvan perfektným doplnkom vnútri.”
 
Perforované  čierne oceľové panely vytvárajú nádherné striedme steny a podlahu. Voda preteká otvormi do odtoku pod nimi.
Zrkadlo a sklenená stena sú zavesené pred betónovou stenou a poskytujú odraz vodnej vychytávky a dvorčeka za sklenenou stenou kúpeľne. Orechová dýha na šuflíkoch pod umývadlom pridáva pocit prírodného tepla a štruktúry.
 
 
 
 
Elegantná stena z radiálne rezaného orechového dreva obsahuje vstavané skrinky v kúpeľni. Pomáha tak udržať ju v absolútnom poriadku a tým si ctiť jednoduchosť celého domu.
 
 
 

Pomohli sme už 9 567 zákazníkom
v celkovej sume 538 963 668€