Americká hypotéka - 5 otázok a odpovedí

1. otázka: Čo je americká hypotéka, ak nie hypotéka?

 

Americká hypotéka je jednoducho bezúčelový spotrebný úver. Zvyčajne býva klientom preferovaná v prípadoch, že potrebuje väčší obnos peňazí a je bezpečne presvedčený o svojej disciplíne pri splácaní.

 

Podmienky, výhody a nevýhody americkej hypotéky nájdete aj v tomto článku!

 

 

Táto “hypotéka” má totiž s bežnou hypotékou spoločné práve a jedine to, že pri nej ručíte celou svojou nehnuteľnosťou.

 

Príklad: Máte k dispozícií nehnuteľnosť a potrebujete si požičať na jej opravu. Požičiate si 30.000 eur, pričom založíte svoj nehnuteľnosť a peniaze využijete podľa vlastnej mienky.Rozmysleli ste si to a dom opravovať nebudete? Zaútočili na vás nečakané vysoké výdavky? Pokojne využite peniaze na riešenie problémov, nové zariadenie bytu či napríklad auto!

 

Opatrne! Bez nutnosti dokladovať môže človek minúť požičané peniaze na veci, ktoré nepotrebuje. Prečítajte si, na akých 10 vecí by ste si nikdy nemali brať pôžičku!

 

Vo všeobecnosti však banky klientovi odporučia americkú hypotéku v prípade, že potrebuje úver na veci týkajúce sa nehnuteľnosti, na ktoré sa bežná hypotéka nevzťahuje - napríklad garáž, prístavba, ale aj refinancovanie.

 

2. otázka: Aké sú výhody americkej hypotéky?

 

Ak potrebujete peniaze na čokoľvek iné, ako je kúpa nehnuteľnosti, môže byť americká hypotéka tou správnou voľbou. Úroková sadzba je oproti bežnému bezúčelovému spotrebnému úveru výrazne nižšia, spravidla sa najnižší úrok pohybuje na úrovni 2-3%. Pri bežnom bezúčelovom úvere je pritom úročenie často viac ako trojnásobné.

 

Banka

Bezúčelový spotrebný úver

Americká hypotéka (5-ročná viazanosť)

Tatra Banka

od 9,9%

od 2,75%

ČSOB

od 5,5%

od 2,54%

mBank

od 9,9%

od 2,99%

UniCredit Bank

od 3,9%

od 3,29%

VÚB Banka

od 9,9%

od 2,60%

 

Jednoducho si požičiate peniaze s výhodným úrokom a nikto sa nestará o to, ako ich použijete. Navyše si (podľa hodnoty vašej nehnuteľnosti) môžete požičať oveľa viac peňazí, ako pri bežnom spotrebnom úvere.

 

Porovnajte si detailné podmienky u jednotlivých poskytovateľov!

 

 

Vyhovuje vám dlhodobé splácanie? Ste na správnej adrese! Úver s lehotou splatnosti 20 rokov nie je v tomto prípade žiadnou výnimkou, naopak pravidlom. Niektoré banky zašli dokonca ešte ďalej a rekordnú lehotu splácania ponúka poľská internetová banka mBank, kde sa môžete zaviazať dokonca na 40 rokov. Najkratšia možná lehota je v závislosti od poskytovateľa 1 až 3 roky.

 

Čítajte: kedy sa oplatí americká hypotéka?

 

Banka

Minimálna možná čiastka

Tatra banka

1-20 rokov

ČSOB

3-30 rokov

mBank

2-40 rokov

UniCredit Bank

1-20 rokov

VÚB Banka

1-20 rokov

 

3. otázka: Aké sú nevýhody americkej hypotéky?

 

Ako bolo spomenuté, pri tomto type bezúčelového úveru čelíte celou svojhou nehnuteľnosťou. Tá sa musí nachádzať na území Slovenskej republiky, musí byť vo vašom vlastníctve, resp. vo vlastníctve vašich blízkych (súrodencov, rodičov, detí) a musí byť poistená. Poistné plnenie je pochopiteľne prevedené na banku. Ak teda pri splácaní pochybíte, resp. nebudete mať dostatok prostriedkov na vyrovnanie svojich záväzkov, o nehnuteľnosť môžete prísť.

 

 

Takýto úver je navyše administratívne veľmi náročný, preto počítajte so starosťami a vysokými poplatkami. Pretože sa nejedná o skutočnú hypotéku, nepočítajte ani so štátnou dotáciou.

4. otázka: Koľko si môžete požičať?

 

Napriek tomu, že sa banka nikdy nebude zaujímať, na čo peniaze z úveru použijete, prioritne je určená na úkony spojené s nehnuteľnosťou. Z tohoto hľadiska sa odvíjajú aj minimálne a maximálne čiastky, ktoré si môžete pri ručení nehnuteľnosťou požičať. Neočakávajte teda, že by sme si požičali na nový počítač či telefón, na tieto účely sa stále budete musieť rozhliadnuť po inom riešení.

 

Porovnali sme teda 5 vybraných bankových inštitúcií a pozreli sme sa na minimálnu možnú čiastku:

 

Banka

Minimálna možná čiastka

% hodnoty nehnuteľnosti

Tatra banka

1-20 10.000€

do 80%

ČSOB

3-30 4500€

do 70%

mBank

2-40 7000€

do 65%

UniCredit Bank

1-20 3300€

do 70%

VÚB Banka

1-20 6600€

do 70%

 

Ako je v tabuľke vidno, minimálna výška pôžičky sa pohybuje od 3300€, čo je čiastka približne adekvátna napríklad spomenutej garáži. Maximálna výška pôžičky je samozrejme taktiež definovaná, no bežného klienta nemusí vôbec zaujímať. Dôležitá je v tomto prípade možnosť ručiť už tradičnou hodnotou 70% z ceny nehnuteľnosti, v prípade Tatra banky je to dokonca o 10% viac.

5. otázka: Kto vám americkú hypotéku poskytne?

 

Hoci sa to tak nemusí javiť, tento moderný typ úveru je už vo viacerých bankách bežnou súčasťou ponuky produktov. Mýliť klienta môže fakt, že americká hypotéka vystupuje pod týmto názvom len v dvoch bankách (OTP a Tatra banka) a inak je často označovaná aj ako bezúčelová.

 

Ktorá banka ponúka najvýhodnejšie podmienky? Porovnali sme piatich poskytovateľov americkej hypotéky!

 

Americkú hypotéku alebo jej podobný produkt teda vybavíte prakticky v každej banke, neupínajte sa však na tú svoju a poraďte sa so špecialistami. Tí zhodnotia vaše možnosti a vyberú vám najvýhodnejšie riešenie, ktoré vám bude ako šité na mieru.

 

Na záver

 

Americká hypotéka je moderný typ úveru, ktorý je pre nízky úrok a možnosť požičať si vyššiu sumu peňazí ako stvorený na riešenie nečakaných výdavkov či financovanie dobudovania a úprav na nehnuteľnosti. Ak vlastníte nehnuteľnosť, potrebujete peniaze a ste bezpečne presvedčení o vašej schopnosti úver splácať, je táto možnosť pre vás tou pravou.

Pomohli sme už 9 567 zákazníkom
v celkovej sume 538 963 668€