Oplatí sa 10 ročná fixácia?

Polovina bánk vo svojich cenníkoch uvádza úrokové  sadzby pri 10 ročnej fixácii. S dnešnými úrokovými sadzbami okolo 2% pri troj až päťročnej fixácii vyvstáva otázka ako nízko môžu ešte úrokové sadzby klesať a či nie je lepšie zafixovať si splátky na dlhšie obdobie? 

Rýchla odpoveď znie: NIE!

 

Väčšina bánk v súčasnosti propaguje úrokové sadzby pri 3 ročnej fixácii. Záujem o túto dĺžku fixácie potvrdzuje aj Katarína Habodászová, produktová manažérka Hypocentra.

 

“Aktuálne má takmer 90% našich klientov záujem o fixáciu na 3 roky, zvyšok tvorí časť klientov, ktorí čerpajú hypotéku so štátnym príspevkom. Tí najčastejšie volia fixáciu na 5 rokov.”

 

Napriek tomu, že je ťažké predpovedať vývoj úrokových sadzieb na dlhšie ako niekoľko mesačné obdobie, máloktorý odborník očakáva dramatický nárast úrokových sadzieb v budúcich rokoch.

 

Ako hovorí Katarína Habodászová, produktová manažérka Hypocentra.

 

“Fixácia na 10 rokov by sa pri súčasných podmienkach oplatila iba v tom prípade, ak by sa v krátkom období na trhu s hypotékami očakával prudký nárast úrokových sadzieb. Z hľadiska vyššej úrokovej sadzby a obmedzenej možnosti predčasného splácania bez sankcie, nie je aktuálne pre klientov 10-ročná fixácia zaujímavá.”

 

Príklad  

Požičiate si 50.000 EUR na 30 rokov pri 10 ročnej fixácii. Mesačná splátka by sa pohybovala od 208 EUR. Za 10 rokov by ste teda zaplatili minimálne 25.000 EUR. 

 

Oproti tomu, ak by ste si zobrali tú istú hypotéku s 3 ročnou fixáciou pri 2% fixácii zaplatíte mesačne 185 EUR. To je 3.600 € za prvé tri roky. Na to aby ste za zvyšných 7 rokov zaplatili rovnakú sumu ako pri 10 ročnej fixácii, museli by hypotéky zdražieť minimálne nad 4,6 % a mesačná splátka by vám musela stúpnuť nad 250 EUR.

 

Ak nie ste absolútny pesimista a nepredpokladáte viac ako 100% zdraženie hypoték v najbližších troch rokoch, bude pre vás 10 ročná fixácia iba exotické číslo.

Pomohli sme už 9 567 zákazníkom
v celkovej sume 538 963 668€